Jak przygotować cyfrową lekcję czyli 4 najlepsze narzędzia do przygotowania screencastu

Przygotowanie screencastu to po prostu nagranie wszystkiego, co dzieje się na ekranie komputera.

Mówiąc obrazowo: to tak jakbyśmy ustawili kamerę skierowaną bezpośrednio na monitor, tylko w tym wypadku korzystamy z odpowiedniego oprogramowania.

Rozwiązanie wykorzystuje się najczęściej do przygotowania tutoriali, czyli omówienia sposobu działania jakiegoś programu. Przykładowy tutorial dotyczący przygotowania powtórek w programie ANKI.

 

 

Screencast może służyć również do nagrania wszystkiego, co chcielibyśmy napisać lub narysować na tablicy interaktywnej lub zwykłej. Jeśli dysponujemy interaktywnym piórem np. Inote, to przygotowanie takiego „cyfrowego” wykładu staje się bardzo proste. W ten sposób możecie Państwo przygotować wyprowadzenie jakiegoś skomplikowanego wzoru, pokazać jak przygotować wykres lub schemat. Wszystko, co chcielibyście napisać na tablicy, może zostać nagrane, wystarczy to zrobić raz i będziecie mogli z tego korzystać wielokrotnie (Wasi uczniowie również). Jeśli dodatkowo umieszczą Państwo tak przygotowane opracowanie w Internecie to uczniowie będą mogli wysłuchać tego przed lekcją, a na zajęciach będzie więcej czasu na pytania i praktyczne ćwiczenia. W ten sposób powstały zasoby np. Akademii Khana, które gorąco polecam.

Jak może wyglądać takie przykładowe wyprowadzenie wzoru ?

Umiejętność przygotowania screencastu to według mnie bardzo ważna umiejętność dla osób rozpoczynających pracę z cyfrowymi lekcjami. W kolejnym artykule przedstawimy 4 najlepsze, darmowe narzędzia, przy pomocy których możecie Państwo sami przygotować własny screencast.

To jest naprawdę bardzo proste !

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Członek zarządu, menadżer projektów at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski