Jak właściwie dobrać projektor do tablicy?

Tablice i rozwiązania interaktywne cieszą się olbrzymią popularnością w szkołach. Często jednak nie wykorzystuje się pełnego potencjału tego sprzętu. Rozwiązanie tego problemu jest proste. Należy wybrać zestaw optymalnie dopasowany do potrzeb sektora edukacyjnego.

Tablica na podstawie jezdnej i mobilny projektor to tylko teoretycznie rozwiązanie uniwersalne i najtańsze.

Zdecydowanie odradzamy tak bardzo popularne w szkołach rozwiązanie: tablica na mobilnym statywie jezdnym oraz projektor ustawiony na wózku lub stoliku. Przewożenie takiego zestawu z klasy do klasy jest kłopotliwe, instalacja każdorazowo wymaga dokładnego ustawienia i kalibracji, przewody łączące znajdują się na podłodze, projektor niedaleko od ławek uczniów. Nie jest to rozwiązanie optymalne. Trzeba wspomnieć również o tym, że nauczyciel zasłania ekran w bardzo dużym stopniu.

[imageframe lightbox=”no” style=”none” bordercolor=”” bordersize=”0px” stylecolor=”” align=”left” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″][/imageframe]

Aby komfortowo korzystać z możliwości jakie daje tablica interaktywna należy wykorzystywać ją ze specjalnym projektorem o ultrakrótkim rzucie, który umożliwia uzyskanie dużej przekątnej z niewielkiej odległości. Takie projektory montuje się nad tablicą i dzięki temu nauczyciel tylko minimalnie zasłania to co pisze lub zakreśla (patrz rysunek C). Dzięki specjalnej optyce zastosowanej w nowej serii projektorów Epson EB 4xx urządzenia instaluje się nad tablicą w odległości tylko ok. 22 cm od ściany (w przypadku tablicy 78”). Nauczyciel pracując na tablicy zasłania wyświetlany obraz w bardzo niewielkim stopniu.

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Członek zarządu, menadżer projektów at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski