Po co murarzowi nowe technologie?

Na jednym ze szkoleń wywiązała się wśród nauczycieli bardzo ciekawa dyskusja. Dotyczyła tego, że mamy zbyt dużo absolwentów studiów wyższych bez konkretnego zawodu (z czym się zgadzam) i szybko doprowadziła do wniosku, że wystarczy nauczyć konkretnego fachu, a problem bezrobocia będzie rozwiązany… 

Z tym wnioskiem już się zdecydowanie nie zgadzam. Potrzeba czegoś więcej.

Według szacunków amerykańskiego ministerstwa pracy do 2015 roku aż 85% zawodów będzie wymagać praktycznej umiejętności wykorzystania nowych technologii.

Panuje przekonanie, że nasze dzieci doskonale radzą sobie z obsługą laptopów, tabletów, smartfonów. Owszem, ale nie łączą tego z nauką i pracą, a tylko z zabawą.

Jakiś czas temu  (OECD) zaprezentowała wyniki badań „Students On Line”, będące częścią PISA 2009, czyli Międzynarodowego Programu Oceny Umiejętności Uczniów. Badaniom poddano umiejętność rozumienia, używania, przetwarzania i wykorzystania informacji zawartej w tekstach pisanych w celu osiągnięcia określonych celów, pogłębienia wiedzy i potencjału ucznia.

Nasze dzieci wypadają bardzo słabo na tle innych krajów

Wykres umiejętność rozumienia treści cyfrowych

Po co więc murarzowi nowe technologie?

Czy w dzisiejszych czasach możliwe jest skuteczne działanie na rynku bez praktycznego ich wykorzystania? Wymienię tylko kilka: wyszukiwanie nowych zleceń i pozyskiwanie klientów, alternatywnych dostawców, nowinek branżowych, szkoleń, ale także promocja własnej firmy czy usług, prowadzenie księgowości, współpraca z urzędami i instytucjami wspierającymi… długo, by wymieniać.

Jeśli nasze dzieci nie przekonają się, że komputer jest – poza źródłem rozrywki – przede wszystkim narzędziem do pracy i nauki, to pomimo wszelkich starań prawdopodobnie przy odrobinie szczęścia wyemigrują, szukając zatrudnienia, a jeśli szczęścia będzie mniej – zasilą grono klientów urzędu pracy.

Wykorzystanie nowych technologii w szkole nie jest więc kwestią ekstrawagancji czy zainteresowania uczniów ciekawszą formą zajęć – to tylko środek, droga do innego, dużo ważniejszego celu.

zdjęcie: http://zawodowi.pl/index.php?spgmGal=murarz&spgmPic=2

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Członek zarządu, menadżer projektów at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski