Prezi.com – prawie idealne narzędzie cyfrowego nauczyciela

Ku mojej wielkiej radości Prezi znajduje coraz więcej zwolenników, głównie dlatego, że przygotowanie interaktywnej prezentacji przy pomocy tego narzędzia jest  bardzo łatwe.

Prezi – idealne narzędzie do wykorzystania na tablicy interaktywnej

Pełnię możliwości Prezi uzyskamy wykorzystując tablicę interaktywną lub tablet podłączony do projektora. Dopiero wtedy hasło „happy zooming” staje się faktem. Dotykamy
w dowolnym miejscu dany element, a ten powiększa się jak za sprawą czarodziejskiej różdżki; dotykamy w innym – oddala się. Całość robi rewelacyjne wrażenie, a – co najważniejsze – program jest niezwykle funkcjonalny i gwarantuje sukces. Taki sposób prezentowania ma jeszcze jeden ogromny walor: łamie stereotyp „slajdowego” porządku prezentacji z planszami przeładowanymi tekstem odczytywanym przez prowadzącego. Takich wystąpień chyba już wszyscy mamy dość – ja osobiście ich nie cierpię i mam nadzieję, że referenci w końcu przestaną nas nimi zamęczać. Prezi niejako wymusza zupełnie inny sposób przygotowania.

Prezi jak mapa myśli

Programy do mapowania myśli cieszą się dużym i – moim zdaniem – zasłużonym powodzeniem. Układają myśli i tezy prezentacji w logicznym porządku. Dzięki temu jest nam dużo łatwiej trzymać się tematu i przygotować logiczny ciąg następujących po sobie zdarzeń. Podobną budowę prezentacji umożliwia Prezi – co stanowi jego olbrzymią zaletę.

Własne plansze interaktywne – nic prostszego!

Kluczowym atutem programu jest możliwość tworzenia interaktywnych plansz, które mogą być wykorzystywane podczas lekcji. W Prezi bardzo prosto, wręcz intuicyjnie zbudujemy zasoby filmów, zdjęć i opisów. Każda plansza może być wykorzystana na dowolnej tablicy interaktywnej. Stworzonymi samodzielnie bazami danych można się również wymieniać
z innymi nauczycielami.

Idealne narzędzie do pracy w formie projektu

Założeniem pracy w formie projektu jest to, że uczniowie przygotowują rozwiązania, pracując wspólnie. Nauczyciel wskazuje kierunki, konsultuje, ale nie określa jedynego właściwego rozwiązania.

Prezi umożliwia wspólną pracę kilkorga uczniów za pośrednictwem Internetu. Rozwiązuje również prozaiczny, ale bardzo ważny problem dostarczenia prezentacji do szkolnego komputera. Program udostępnia miejsce na wirtualnym serwerze w chmurze, gdzie mogą być przechowywane całe zasoby. Wystarczy połączyć się ze stroną, zalogować i możemy odtworzyć przygotowany materiał. Nie ma więc konieczności przenoszenia danych na pendrivach, co było dotychczas  powszechną praktyką.

Ile to kosztuje?

Na koniec najważniejsze: wersja edukacyjna Prezi jest darmowa. Jedyną, dostrzeżoną przeze mnie, wadą jest konieczność choć minimalnej znajomości języka angielskiego. Pasek programu jest jednak na tyle prosty, że opanowanie obsługi nie będzie stanowić żadnego problem

Już wkrótce znajdą Państwo tutaj szczegółówe informacje jak stworzyć interaktywne plansze przy pomocy prezi. Oprogramowanie jest dostepne pod adresem prezi.com

Tutaj mogą Państwo obejrzeć film pokazujący jak korzystać z prezi

Prezentacja wideo programu Prezi:

Jeśli mają Państwo jakieś pytania czy wątpliwości – zapraszam do dyskusji i komentowania.

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Członek zarządu, menadżer projektów at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski