W wielu szkołach spotykam się z następującą sytuacją na wyposażeniu znajduje się wiele tablic interaktywnych ale każda to inny model, z różnym oprogramowaniem. Obsługa takiej różnorodności to spore wyzwanie.

Czy istnieje uniwersalne oprogramowanie do tablic interaktywnych?

Każda tablica interaktywna  składa się z trzech elementów:

  • urządzenia – może być obsługiwane pisakiem, dotykowe itd.,
  • oprogramowania – zawierającego narzędzia do pisania, rysowania, czasami gotowe zasoby,
  • sterownika, który często instalowany jest razem z oprogramowaniem.

Dlaczego jest to ważne?

Tablicę interaktywną możemy uruchomić w taki sposób, aby korzystać tylko ze sterownika. W ten sposób na dowolnej tablicy możemy wykorzystać inne oprogramowanie, dowolnego producenta.

W tym celu wystarczy aktywować sterownik i skalibrować tablicę.

Oprogramowanie, z którego można korzystać na dowolnej tablicy interaktywnej

Open Sankore to program na licencji Open Source, czyli takiej, z której można korzystać bezpłatnie na dowolnej tablicy. Może być instalowany na komputerach z systemem Windows, Mac Os lub Linux.

Pracowałem praktycznie na wszystkich dostępnych na rynku tablicach interaktywnych i muszę przyznać, że byłem zaskoczony tym oprogramowaniem. Większość programów jest przeładowana różnymi funkcjami, dodawanymi po to, aby specyfikacja możliwości wyglądała imponująco. Open Sankore zostało stworzone zupełnie inaczej.

[tagline_box backgroundcolor=”” shadow=”no” shadowopacity=”0.1″ border=”1px” bordercolor=”” highlightposition=”top” content_alignment=”left” link=”https://etechnologie.pl/kategoria-produktu/tablice-interaktywne/” linktarget=”_self” modal=”” button_size=”medium” button_shape=”” button_type=”” buttoncolor=”orange” button=”Więcej” title=”Tablice interaktywne dla szkół” description=”W naszej ofercie znajdą Państwo tablice i przystawki interaktywne oraz kompletne zestawy z projektorami i akcesoriami do montażu.” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][/tagline_box]

Mniej funkcji to zaleta

Pracując na tablicy interaktywnej, korzystamy z kilku funkcji i ich duża ilość zwykle przeszkadza. W Open Sankore ilość funkcji nie przytłacza – dodatkowe możemy aktywować, jeśli będą potrzebne.

Szablony do przygotowania interaktywnych ćwiczeń

Jednym z najciekawszych elementów programu są szablony do przygotowania interakcji.

[youtube id=”3SVR6EFqkpg” width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”&rel=0″ class=””]

Skąd można pobrać program?

Oprogramowanie Open Sankore można pobrać z tego miejsca.

Polska wersja językowa

Program jest po polsku, ale polecenia do bazy ćwiczeń są w języku angielskim. Przygotowałem ich tłumaczenia, więc jeśli ktoś będzie zainteresowany zapraszam tutaj.

Podsumowanie

Licencje oprogramowania tablic interaktywnych często nie dopuszcza instalacji na domowych komputerach nauczycieli, o uczniowskich nie wspomnę. Open Sankore może być instalowane na dowolnej liczbie komputerów. Nie powinno być również problemu z przestawieniem się na pracę na innej tablicy interaktywnej: wystarczy sprawdzić jak uruchamia się sterownik i kalibrację, a reszta funkcji będzie zawsze taka sama.

Gwarantujemy specjalne ceny tablic interaktywnych dla szkół.

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Menadżer projektów IT, e-learning developer at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski