Jak pracować na dowolnej tablicy interaktywnej?

,

W wielu szkołach spotykam się z następującą sytuacją na wyposażeniu znajduje się wiele tablic interaktywnych ale każda to inny model, z różnym oprogramowaniem. Obsługa takiej różnorodności to spore wyzwanie.

Czy istnieje uniwersalne oprogramowanie do tablic interaktywnych?

Każda tablica interaktywna  składa się z trzech elementów:

  • urządzenia – może być obsługiwane pisakiem, dotykowe itd.,
  • oprogramowania – zawierającego narzędzia do pisania, rysowania, czasami gotowe zasoby,
  • sterownika, który często instalowany jest razem z oprogramowaniem.

Dlaczego jest to ważne?

Tablicę interaktywną możemy uruchomić w taki sposób, aby korzystać tylko ze sterownika. W ten sposób na dowolnej tablicy możemy wykorzystać inne oprogramowanie, dowolnego producenta.

W tym celu wystarczy aktywować sterownik i skalibrować tablicę.

Oprogramowanie, z którego można korzystać na dowolnej tablicy interaktywnej

Open Sankore to program na licencji Open Source, czyli takiej, z której można korzystać bezpłatnie na dowolnej tablicy. Może być instalowany na komputerach z systemem Windows, Mac Os lub Linux.

Pracowałem praktycznie na wszystkich dostępnych na rynku tablicach interaktywnych i muszę przyznać, że byłem zaskoczony tym oprogramowaniem. Większość programów jest przeładowana różnymi funkcjami, dodawanymi po to, aby specyfikacja możliwości wyglądała imponująco. Open Sankore zostało stworzone zupełnie inaczej.

Mniej funkcji to zaleta

Pracując na tablicy interaktywnej, korzystamy z kilku funkcji i ich duża ilość zwykle przeszkadza. W Open Sankore ilość funkcji nie przytłacza – dodatkowe możemy aktywować, jeśli będą potrzebne.

Szablony do przygotowania interaktywnych ćwiczeń

Jednym z najciekawszych elementów programu są szablony do przygotowania interakcji.

Skąd można pobrać program?

Oprogramowanie Open Sankore można pobrać z tego miejsca.

Polska wersja językowa

Program jest po polsku, ale polecenia do bazy ćwiczeń są w języku angielskim. Przygotowałem ich tłumaczenia, więc jeśli ktoś będzie zainteresowany zapraszam tutaj.

Podsumowanie

Licencje oprogramowania tablic interaktywnych często nie dopuszcza instalacji na domowych komputerach nauczycieli, o uczniowskich nie wspomnę. Open Sankore może być instalowane na dowolnej liczbie komputerów. Nie powinno być również problemu z przestawieniem się na pracę na innej tablicy interaktywnej: wystarczy sprawdzić jak uruchamia się sterownik i kalibrację, a reszta funkcji będzie zawsze taka sama.

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Członek zarządu, menadżer projektów at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski