Czy Office 365 i Google Apps można używać jednocześnie?

Otrzymałem od przemiłego czytelnika mojego bloga, e-mail z pytaniami dotyczącymi jednoczesnego wykorzystania Office 365 i Google Apps w ramach jednej domeny. Pomyslałem, że te informacje mogą się przydać również innym osobom i tak powstał ten wpis.

Pytanie czytelnika:

Zainstalowałem w szkole Google Apps i od września/października korzystam z Classroom, na co dzień wpisując uczniom zadania i wystawiając oceny z informatyki. Wszystko działało jak należy, konta, maile itd..ale chciałem też spróbować Office 365 i porównać z Google Apps.
Po ustawieniu rekordów DNS wymaganych przez Microsoft, poczta w Google Apps przestała wysyłać i odbierać pocztę.
Może Pan będzie wiedział, czy jest jakiś sposób, aby na jednej domenie działały obydwie te chmury bez konfliktu?

office365-googleapps

Moja odpowiedź:

Proces weryfikacji domeny w Office 365 składa się z 2 etapów:

  1. Zmiana rekordu TXT, to formalność, która nie zmienia ustawień poczty e-mail,
  2. Zmiana rekordu MX (nie jest obowiązkowa), wymagana jest do poprawnego działania poczty elektronicznej w Office 365.

Do działania usługi Office 365 wymagany jest tylko pierwszy etap i ręczne potwierdzenie przez Microsoft uprawnień szkoły do korzystania z usługi. W takim wypadku szkoła będzie korzystać z kont w domenie onmicrosoft.com (precyzyjnie mówiąc w subdomenie, ponieważ adres przed wybieramy sami podczas rejestracji).

Jeśli dokonał Pan zmian rekordu TXT to problem z pocztą Google nie jest następstwem konfiguracji Office 365.

Jeśli zmieniał Pan MX lub CNAME, proszę przywrócić poprzednie ustawienia, odczekać i powinno być ok. Zakładając konta w Office 365 proszę skorzystać z domyślnej domeny.

Kolejne pytanie czytelnika:

Chcąc mieć adresy w we własnej domenie, zmieniłem wszystkie nakazane rekordy, gdyż usługa Microsoft zgłaszała problem z DNS’ami. Adresy w Google Apps, też powiązałem z tą samą domeną, tyle, że pół roku wcześniej i tam też, zgodnie z zaleceniami ustawiłem wymagane przez Google rekordy. Myślałem, że jak zrobię inny system nazw adresów, to nie będą się one gryzły w ramach jednej domeny (tzn. dla usług Google [email protected] a dla Office [email protected]).W związku z tym moje pytanie dotyczyło nie innej domeny (onmicrosoft.com) tylko tej samej, szkolnej domeny.

Będę wdzięczny za jakąś radę,

[alert type=”notice” accent_color=”” background_color=”” border_size=”1px” icon=”” box_shadow=”yes” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””]Precyzyjnie mówiąc: zmian ustawień DNS nie dokuje się w Google Apps czy Office 365, tylko w panelu administracji danej domeny. W usługach pobieramy tylko rekordy, które należy zmienić. [/alert]

office365-googleapps-1

Moja odpowiedź:

W ten sposób niestety nie można. Obsługę poczty w ramach jednej domeny, można realizować za pomocą tylko jednej usługi. Zmieniając ustawienia DNS, przeniósł Pan obsługę poczty do Microsoft Office 365. Utworzenie kont o innych nazwach nic nie da, ponieważ serwery Microsoft odbierają całą pocztę z domeny. Jeśli utworzy Pan te same konta w Office 365, to będzie Pan mógł odbierać pocztę z tamtych serwerów. W Google Apps skonfigurować odbiór poczty z Office 365, więc z punktu widzenia użytkowników nic się nie zmieni i będą mogli odbierać pocztę w ten sam sposób.

Podsumowując

Jeśli chcą Państwo wykorzystywać Office 365 i Google Apps jednocześnie (w ramach jednej domeny), to należy zdecydować, która usługa będzie obsługiwać pocztę e-mail i ustawić to, za pomocą zmian w rekordach DNS domeny. Opcjonalnie można zarejestrować dwie domeny dla każdej z usług osobno lub w przypadku Office 365, korzystać z domyślnej subdomeny onmicrosoft.com.

Czy te informacje okazały się pomocne? Napisz o tym w komentarzu!

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Członek zarządu, menadżer projektów at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski