Czy wiesz jak sprawdzić i usunąć informacje, które posiada o Tobie Google?

historia w Google

Pozwól, że na początku opowiem historię, która zainspirowała mnie do napisania tego poradnika.

Ania, uczestniczka mojego szkolenia zadała mi pytanie:

Krzysztof czy to prawda, że Google mnie „śledzi”? Czy mogę temu zapobiec? Słyszałam, że historia wszystkiego co robię w Internecie jest zapisywana? Czy można to sprawdzić lub usunąć?

No cóż, jest w tym trochę prawdy ale mamy na to wpływ i możemy kontrolować jakie informacje o nas są zbierane.

W jakim celu Google gromadzi wszystkie informacje? Powody są dwa:

  • dla naszej wygody, ponieważ chce dopasować wyniki wyszukiwania do tego co nas interesuje na podstawie dokonywanych wyborów;
  • dla lepszego dopasowania reklam, które i tak będzie nam wyświetlać.

Jak sprawdzić i usunąć informacje, które gromadzi o Tobie Google?

Poniżej lista 8 miejsc, w których znajdziesz i usuniesz wszystkie informacje:

#1 Moja aktywność

Czyli historia wyszukiwania przy użyciu Google. Informacje można usunąć korzystając z zakładki usuń aktywność według. Moja aktywność jest dostępna w tym miejscu.

Jak usunąć historię wyszukiwania?

usun-aktywnosc

 

#2 Oś czasu

Czyli wszystkie lokalizacje, w które odwiedził Twój smartfon lub tablet towarzysząc swojemu właścicielowi (czyli Tobie:-).  W tym miejscu możesz wyłączyć tworzenie historii za pomocą funkcji: Wstrzymaj historię lokalizacji. Własną oś czasu znajdziesz tutaj.

Jak wyłączyć gromadzenie historii związanej z odwiedzanymi miejscami?

wylacz-histrorie

 

#3 Ustawienia preferencji reklam

Czyli Twój profil zainteresowań utworzony przez Google w celu tematycznego dopasowania reklam. Korzystając z ustawień możesz określić interesujące tematy lub wyłączyć reklamy oparte na zainteresowaniach.

Twój profil reklamowy znajdziesz tutaj.

Jak wyłączyć reklamy oparte na zainteresowaniach?

wylacz-dopasowanie-reklam

 

#4 Historia wyszukiwania na YouTube

W tym miejscu sprawdzisz wszystko czego szukałe(a)ś za pomocą wyszukiwarki YouTube.  Możesz również wyczyścić historię lub wstrzymać dalsze gromadzenie tych informacji. Historia wyszukiwania dostępna jest tutaj.

Jak wstrzymać lub usunąć historię wyszukiwania na YouTube?

wyczysc-wstrzymaj-historie

#5 Historia filmów oglądanych na YouTube

Analogicznie jak poprzednio ale w tym wypadku znajdziesz listę filmów oglądanych na YT. Zapisywanie tych informacji również można wyczyścić i/lub wstrzymać. Twoją historię filmów znajdziesz tutaj.

#6 Panel Google

To takie centrum zarządzania usługami Google, panel w którym znajdziesz skróty i informacje o usługach Google przypisanych do wybranego konta. Panel Google jest dostępny tutaj.

#7 Aplikacje połączone z Twoim kontem

Często podczas logowania, uruchamiania i instalacji różnych aplikacji jesteśmy zmuszeni wyrazić zgodę na dostęp do swojego konta w różnym zakresie. W tym miejscu znajdziesz zbiorczą informację na temat wszystkich zewnętrznych usług i aplikacji, które są połączone z Twoim kontem oraz w jakim zakresie korzystają z informacji. Twoja lista aplikacji.

Jak usunąć wybraną aplikację podłączoną do konta Google?

Usun-aplikacje

 

# 8 Pobierz swoje dane

Zdarza się, że zmieniamy konto i nie chcielibyśmy utracić zapisywanych informacji. W tym miejscu wyeksportujesz swoje dane, które zostały zapisane w różnych usługach Google np. Google+, Google Fit, Hangout, Keep, Kontakty, Portfel, YouTube itd. Swoje dane pobierzesz tutaj.

Interesujące?

Jeśli dodasz adres e-mail w polu poniżej, prześlę informacje natychmiast po tym jak opublikuję kolejny poradnik. Uroczyście obiecują, że nie wyślę żadnego spamu a zawsze dotrzymuję słowa.

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Członek zarządu, menadżer projektów at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski