5 bezpłatnych narzędzi do tworzenia multimediów w szkole

Narzędzia do tworzenia multimediów

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz prezentację, film, materiał na stronę internetową lub szkolenie e-learningowe, trudno obyć się bez sprawdzonych programów do tworzenia i edycji grafiki, audio i wideo.

Poniżej lista moich ulubionych narzędzi. Przy wyborze kierowałem się subiektywną oceną, istotna była również łatwość obsługi.

#1 Zrzuty ekranowe

Potrzebujesz szybkie „zdjęcie” pulpitu, strony internetowej lub kokpitu aplikacji? Evernote sprawdza w tym zastosowaniu doskonale. Bardzo lubię,  możliwość opisywania zrzutów za pomocą strzałek i kształtów. Często korzystam również z funkcji ukrywania „wrażliwych” informacji i przycinania obrazu. Genialnie sprawdzają się dodatki do przegladarek Google Chrome i Mozilla FireFox, które ułatwiają zapisywanie informacji znajdujących się na stronach internetowych.

Link do pobrania Evernote

Rozszerzenie dla FireFox

Rozszerzenie dla Google Chrome

#2 Edycja muzyki i plików audio

Audacity screen z ekranu do montazu muzyki

Mój typ, to dostępny na licencji Open Source program Audacity. Wykorzystuję go do „cięcia” nagranych przez lektora plików w szkoleniach e-learningowych, ale możliwości programu są dużo większe. Polska wersja językowa znacznie ułatwia korzystanie z programu.

Link do pobrania Audacity

#3 Edycja grafiki i zdjęć

ekran z programu Pixlr

Moim wyborem jest Pixlr firmy Autodesk, znanej z doskonałego pakietu AutoCad. Program można zainstalować na komputerze lub korzystać z wersji przeglądarkowej. Wersja dostępna w przeglądarce posiada polskie menu.

Aby korzystać z wersji przeglądarkowej nie trzeba się nawet rejestrować i logować.

Link do wersji przegladarkowej

Link do pobrania aplikacji dla Windows

#4 Nagrywanie screencastów i instrukcji ekranowych

Obecnie korzystam z płatnego programu Camtasia Studio 8.6, którego jestem wielkim fanem, ale wcześniej nagrywałem za pomocą programu Jing. Autorem obu jest firma TechSmith. Jing również posiada możliwość tworzenia zrzutów ekranowych. Jeśli nie lubisz instalować programów na komputerze to alternatywą do nagrywania screencastów może być przegladarkowa aplikacja Screencast-o-Matic.

Link do pobrania programu Jing

Link do Screencast-o-Matic

#5 Montaż i edycja filmów

Magisto

Moje rekomendacje:

Magisto – początkowo dostępny na tabletach i smartfonach oraz jako aplikacja przeglądarkowa. Obecnie również z możliwością instalacji na komputerze. Filmy tworzy się szybko i łatwo.

Link do Magisto

Kreator i edytor filmów na YouTube – szczególnie podoba mi się możliwość tworzenia filmów ze zdjęć (można wstawiać również plansze i wykresy) oraz baza gotowych podkładów muzycznych. Edytor filmów YouTube zapewnia więcej możliwości niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

kreator filmów na YouTube

Link do edytora YouTube

Inne, godne uwagi aplikacje.

Niestety wszystkie są płatne, ale można skorzystać z bezpłatnych wersji próbnych.

GoAnimate – aplikacja umożliwia tworzenie animowanych filmów na bazie gotowych szablonów i bazy postaci. Ciekawostką jest wbudowany moduł, przekształcający tekst na mowę, w języku polskim dwa głosy męski i żeński.

[youtube id=”gLBq9Tl-nfE” width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”&rel=0″ class=””][separator style_type=”none” top_margin=”30″ bottom_margin=”40″ sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=””]

PowToon – bardzo przyjazna aplikacja, która umożliwa tworzenie filmów edukacyjnych i multimedialnych prezentacji.

[youtube id=”plzUDmql_9M” width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”&rel=0″ class=””][separator style_type=”none” top_margin=”30″ bottom_margin=”40″ sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=””]

iClone – program, który umożliwia tworzenie zaawansowanych animacji i filmów 3D.

[youtube id=”B0oqB4WslPQ” width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”&rel=0″ class=””][separator style_type=”none” top_margin=”30″ bottom_margin=”40″ sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=””]

Wideo.co – bardzo łatwa i przyjemna w obsłudze aplikacja.

[youtube id=”-k_9CKhsaV4″ width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”&rel=0″ class=””][separator style_type=”none” top_margin=”30″ bottom_margin=”40″ sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=””]

Znasz inne ciekawe programy i aplikacje? Koniecznie napisz w komentarzu!

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Członek zarządu, menadżer projektów at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski