4 najlepsze, bezpłatne narzędzia do tworzenia screencastów cz.2

,
Screencast nagrywanie zawartości pulpitu

Na wstępie chciałbym przeprosić wszystkich, którzy pytali o ten artykuł i musieli tak długo na niego czekać. Trochę trwało przygotowanie ale mam nadzieję, że od teraz prace nad własnymi screencastami ruszą pełną parą.

Na temat przeznaczenia i korzyści z tworzenia screencastów pisałem w tym artykule, więc dzisiaj od razu przechodzę do rzeczy.

Na początek Jing – bardzo dopracowany, profesjonalny program firmy Techsmith, specjalizującej się w tworzeniu oprogramowania do nagrywania zawartości ekranu. Program jest próbką możliwości komercyjnego oprogramowania Camtasia Studio obecnie dostępnego w wersji 8.1.
Po instalacji dodana zostaje podręczna ikona w górnej części ekranu, umożliwiająca szybkie rozpoczęcie pracy. Instalacja programu wymaga rejestracji na stronie producenta, dzięki temu możliwe będzie automatyczne umieszczanie nagrania filmu na stronie screencast.com

Rozwijany pasek programu Jing

Rozwijany pasek programu Jing

Jing oferuje następujące funkcjonalności:

  • Tworzenie tzw. screenów (zdjęć z ekranu) – funkcja, która umożliwia zapisanie jako zdjęcie dowolnego widoku, który znajduje się na ekranie komputera.
  • Łatwe dodawanie adnotacji do zdjęć z ekranu (w ten sposób można tworzyć własne plansze, które następnie wykorzystamy na tablicy interaktywnej).
  • Tworzenie filmów ze wszystkiego co znajduje się na ekranie komputera.
  • Zarówno w przypadku zdjęć jak i filmów możliwe jest określenie obszaru, który chcemy nagrać.

Nagrany film zapisywany jest w formacie swf, który będziemy mogli umieścić bezpośrednio na stronie internetowej, blogu lub odtworzyć offline na tablicy interaktywnej (bez konieczności połączenia do internetu i instalacji specjalnego oprogramowania do odtwarzania filmów – wystarczy nam tylko przeglądarka stron www).

Jednym ograniczeniem programu Jing jest możliwość nagrania i umieszczenia w internecie maksymalnie 10 minut nagrania.

Podsumowując – bardzo polecam Jing ze względu na to, że producent ograniczył ilość funkcji do najbardziej potrzebnych, dzięki temu praca jest intuicyjna i nauka programu nie zajmuje wiele czasu. Program posiada tylko angielskojęzyczną wersję językową.

Link do pobrania bezpłatnej wersji Jing

W komercyjnej wersji Camtasia Studio 8.1 możemy dodatkowo:

  • tworzyć zbliżenia aby pokazać najważniejsze szczegóły
  • dodać podkład dźwiękowy z dołączonej galerii
  • wstawić interaktywne quizy aby zaangażować słuchaczy
  • dodać adnotacje, montować kilka filmów

Więcej informacji na temat nagrywania screencastów

Krzysztof Kwaśniewski

Krzysztof Kwaśniewski

Członek zarządu, menadżer projektów at eTechnologie
Pomaga przedsiębiorstwom i instytucjom wykorzystać platformę e-learningową Spoti, doradza i prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystania nowych technologii. Porozmawiajmy o możliwościach formach współpracy. Zarezerwuj termin spotkania (w wirtualnym pokoju).
Krzysztof Kwaśniewski
Krzysztof Kwaśniewski