4 najlepsze, bezpłatne narzędzia do tworzenia screencastów cz.2
Na wstępie chciałbym przeprosić wszystkich, którzy pytali o ten artykuł i musieli tak długo na niego czekać. Trochę trwało przygotowanie ale mam nadzieję, że od teraz prace nad własnymi screencastami ruszą pełną parą.
Na temat przeznaczenia i korzyści z tworzenia screencastów pisałem w tym artykule, więc dzisiaj od razu przechodzę do rzeczy.
Na początek Jing – bardzo dopracowany, profesjonalny program firmy Techsmith, specjalizującej się w tworzeniu oprogramowania do nagrywania zawartości ekranu. Program jest próbką możliwości komercyjnego oprogramowania Camtasia Studio obecnie dostępnego w wersji 8.1.
Po instalacji dodana zostaje podręczna ikona w górnej części ekranu, umożliwiająca szybkie rozpoczęcie pracy. Instalacja programu wymaga rejestracji na stronie producenta, dzięki temu możliwe będzie automatyczne umieszczanie nagrania filmu na stronie screencast.com
Jing oferuje następujące funkcjonalności:
- Tworzenie tzw. screenów (zdjęć z ekranu) – funkcja, która umożliwia zapisanie jako zdjęcie dowolnego widoku, który znajduje się na ekranie komputera.
- Łatwe dodawanie adnotacji do zdjęć z ekranu (w ten sposób można tworzyć własne plansze, które następnie wykorzystamy na tablicy interaktywnej).
- Tworzenie filmów ze wszystkiego co znajduje się na ekranie komputera.
- Zarówno w przypadku zdjęć jak i filmów możliwe jest określenie obszaru, który chcemy nagrać.
Nagrany film zapisywany jest w formacie swf, który będziemy mogli umieścić bezpośrednio na stronie internetowej, blogu lub odtworzyć offline na tablicy interaktywnej (bez konieczności połączenia do internetu i instalacji specjalnego oprogramowania do odtwarzania filmów – wystarczy nam tylko przeglądarka stron www).
Jednym ograniczeniem programu Jing jest możliwość nagrania i umieszczenia w internecie maksymalnie 10 minut nagrania.
Podsumowując – bardzo polecam Jing ze względu na to, że producent ograniczył ilość funkcji do najbardziej potrzebnych, dzięki temu praca jest intuicyjna i nauka programu nie zajmuje wiele czasu. Program posiada tylko angielskojęzyczną wersję językową.
Link do pobrania bezpłatnej wersji Jing
W komercyjnej wersji Camtasia Studio 8.1 możemy dodatkowo:
- tworzyć zbliżenia aby pokazać najważniejsze szczegóły
- dodać podkład dźwiękowy z dołączonej galerii
- wstawić interaktywne quizy aby zaangażować słuchaczy
- dodać adnotacje, montować kilka filmów